agonia
romana

v3
 

Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission Contact | Înscrie-te
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara

Poezii Romnesti - Romanian Poetry

poezii


 

Texte de acelaşi autor


Traduceri ale acestui text
0

 Comentariile membrilor


print e-mail
Vizionări: 7631 .www.poezie.ro la Radio Trinitas
comunităţi [ poezie.ro ]
Evenimente

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de [Decembrie ]

2005-06-03  |     | 
Duminică 29.05.2005, Radio Trinitas a fost gazda unei emisiuni inedite prin atipicul ei. Pentru că invitații erau la prima experiență de acest gen. Emisiunea se numeste : Weekend magazin si a avut-o ca moderator pe Claudia Grigoraș, redactor, o mare iubitoare de poezie si literatură- O bucurie pentru mine și un moment deosebit sper și pentru dumneavoastră este faptul că avem pentru câteva minute invitați aici în studiou. Încercăm să vă aducem la cunoștință un eveniment care a avut loc în Iași la Casa Pogor – Fiul pe 28.05.2005 - cenaclul Virtualia. Este vorba despre poezia pe internet, o modalitate de a vă întâlni cu această artă despre care noi am mai vorbit și altă dată. Îi las să se prezinte pe tinerii care sunt în studio. Vă spun în primul rând: bine ați venit! Hristos a Înviat! Haideți să facem cunoștință cu ascultătorii noștri.- Mă numesc Iosub Mircea din Iași și sunt student la filozofie anul IV
- Și îndrăgostit de poezie
- Da și îndrăgostit de poezie
- Avem aici și o domnișoară alături de Mircea, te rog să te prezinți.
- Mă numesc Adriana Mihaiță și sunt din București, am venit special pentru acest cenaclu.
- O! și o bucureșteancă! Radio Trinitas se aude și la București așa încât părinții, cunoștințele, te pot asculta acum în direct de aici de la Iași. Chiar mă bucur în mod deosebit că vii tocmai de acolo. Cum ți se pare Iașiul?
- Foarte frumos!
- Ai să duci impresii plăcute acolo în capitală.
- Bineînțeles.
- Și poate dacă ai să te întorci în orașul nostru vii și cu mai mulți bucureșteni.

- Am aici la masa de discuții încă un tânar pe care îl rog să se prezinte
- Sunt Bogdan Groza din Baia Mare de profesie consilier juridic.
- Bogdan, totuși cu legea în mână, dar îndrăgostit de poezie…Îmi puteți vorbi ceva despre evenimentul respectiv? Mircea?
- Să încerc să spun eu câteva lucruri. Aseară în primul rând a avut loc o lansare de carte a unui autor din Republica Moldova, se numește Silvia Caloianu. Cartea a fost prezentată de domnul Marius Chelaru de la Convorbiri literare.
- Da, un poet ieșean foarte bine cunoscut. Ce caracterizează poezia Silviei, putem spune ceva despre poezia ei - sensibilitate și ceva specific moldovenesc în limbaj, în tot ce scrie? Mircea spui tu?
- Silvia are un mod personal de a privi dragostea și în poezia ei se simte acea sensibilitate feminină.

- Þie Adriana cum ți s-a părut poezia Silviei, cum o percepi tu ca parte feminină, aveți poate puncte de vedere comune, Mircea vede și înțelege într-un anumit fel, tu o poți vedea altfel.
- O cunosc pe Silvia de aproximativ un an de pe situl poezie.ro și pot spune că sunt poezii de care mă simt aproape.
- Haideți să prezentăm ascultătorilor și situl acesta de pe internet unde vă întâlniți voi în această lume a poeziei, un site care a apărut de ceva timp, cam cât timp ar avea Bogdan?
- Eu din câte știu de aproape 4 ani.
- Deci este ceva timp. Ce te-a atras către această formă de comunicare, e totuși o forma de comunicare, nu?
- M-a atras în primul rând seriozitatea sitului, pertinența comentatorilor și a cenzorilor care selectează textele și nu în ultimul rând, prietenia care se formează în spatele monitorului cu cel/cea care te comentează și pe care nu-l/o cunoști, prietenie confirmată în întâlnirile reale ce au loc an de an la cenaclu.
- Vă mai vedeți și în alte orașe din țară sau doar la Iasi, din câte știu sunt și alte orașe din tară, nu Mircea?
- La București aceste întâlniri au caracter săptămânal, acolo își are situl serverul, apoi Iașul a fost cel care a inițiat în primăvara lui 2003 primul cenaclu de poezie și noi am reușit să organizăm aceste întâlniri de două ori pe an, iar în rest întâlniri sporadice.
- Bogdan ne poți spune ceva în plus față de Mircea de aceste întâlniri și din alte orașe?
- Eu nu am fost în alte orașe, stiu că se organizează atât în țară cât și în Baia Mare, cenacluri, numai că la o scară mult mai mică. Chiar în 21 mai 2005 a fost un cenaclu de poezie la Giurgiu sub egida sitului poezie.ro. Apoi au fost lansări de carte ale autorilor de pe poezie.ro la: Timisoara, Brașov, Craiova, București și nu demult la Chișinău.

- Haideți să repetăm numele sitului( sa fie oare reclamă ??? ) și să invităm ascultătorii noștri care au asemenea îndeletniciri, cei care își mai ocupă timpul pe lângă faptul că ascultă Radio Trinitas și cu ceva versuri și poezie, să repetăm numele sitului poate vă treziți cu prieteni noi acolo. Cine vrea să repete numai să spună rar: www…Mircea?
- www.poezie.ro sau www.agonia.net, și ar fi bine să precizăm că înscrierea pe site e liberă și gratis, doar un mail obișnuit și seriozitate, asta e tot ce se cere.
- E bine că ai menționat seriozitatea pentru că e un lucru de care trebuie să se țină cont chiar și în domeniul acesta de poezie. În finalul discuției noastre – (din păcate timpul trece foarte repede) v-aș ruga pentru ascultătorii noștri să dați citire la câteva versuri. Mircea, începi tu?

- Tăcere

încet ascult foșnetul de după retină
un galop alb lumina căzând
peste norul din mine

- Domnișoară, te rog să-ți repeți numele din nou pentru ascultătorii noștri.
- Adriana Mihaiță și voi recita un poem foarte scurt :

Clepsidră

clepsidră spartă,
visele noastre-mpletite-n lumină
ultimul fir de nisip
la tine-n palmă

- Îți mulțumesc și te rugăm să duci la București tot ce ai găsit frumos aici la Iași. Te mai așteptăm și altă dată când vei veni în orașul nostru să treci și pe la Radio Trinitas, să ne spui cum se aude radioul acolo, cum sunt bucureștenii. Mulțumim mult Adriana!
- Ei, ultimul cu care stăm de vorbă astăzi nu este altul decât Bogdan care vine tocmai de la Baia Mare, ce ne reciți?

- Săvârșitu-s-a!

până la coapse încă o zi –
sudoare și nesomn,
tăcere și suspin,
prea mult lut, prea asimetrică forma…
greu se mai creează omul!

până la umeri încă o zi –
trudă și îngenunchere,
lut modelat tandru, sub priviri de foc,
prea mult roșu, prea puțin alb…
greu se mai plămădește inima!

până la frunte încă o zi –
emoție și travaliu;
țărână interogată-n palme,
ochi deschiși dar inexpresivi…
greu de făurit sufletul!

până la însuflețire încă o zi –
creația-i aproape îndeplinită,
singurătatea definitiv spulberată…
de bucurie Dumnezeu plânge.
omul săvârșitu-s-a.
Aleluia!

- În speranța că v-am însuflețit un pic dăruindu-vă și versurile acestea dar și tinerețea invitaților noștri, mulțumim celor prezenți aici în studioul Radio Trinitas și mergem mai departe cu ediția de Weekend magazin.Ar fi de menționat faptul ca Radio Trinitas nu este la prima întâlnire cu poezie.ro, ci deja este o tradiție, prima întâlnire a fost în octombrie 2003, când invitat de onoare a fost Dan Tristian după lansarea cărții Duminica sinelui în cadrul cenaclului din sala Pogor.

Apoi în:

Mai 2004: Felicia Baltag din Iași și Bogdan Gagu din București

Noiembrie 2004: Dana Ștefan din Oradea și Daniel Bratu din Iași
.  | index


 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. poezii
poezii
poezii  Căutare  Agonia - Ateliere Artistice  

Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!